Welcome to
​​​​​​​
Netball Wellington Centre

.

2022 U18 Reps
Wellington Black

Head Coach - Pelesa Semu
Assistant Coach - Efaraima Fa'atau
Manager - Lissa Collier

Anna Tirikatene - SMOG Netball Club
Athena Ma'alo - Wellington East Girls' College
Charlotte White - St Mary's College
Emily Jones - P.I.C. Netball Club/Sacred Heart College
Erana Ngarimu - St Mary's College
Eva Whitfield - Samuel Marsden Collegiate School
Hannah Bigwood - Wellington Girls' College
Kiara-Leigh Davidson-Korewha - St Mary's College
Molly Stevenson - Wellington Girls' College
Natalia Savali - St Mary's College (promoted)
Sarah Guiney - Samuel Marsden Collegiate School
Rachel Price - SMOG Netball Club
Zara Feaunati - Scots College (withdrawn - injury)

Wellington Gold
Head Coach - Maria Bertram
Assistant Coach - Chantal McKee
Manager - Angela Cusin

Aaliyah Ormsby-Ryder - Wellington East Girls' College
Briana Parkes - St Mary's College
Brooke Assur - Wellington East Girls' College
Cameron Rakena - Scots College
Catie Riordan - Victoria University Netball Club (Team Vic)
Chelsea Summers - Queen Margaret College
Jemma Ellingham - Newlands College
Keira Fryer - Wellington Girls' College
Leah Mourra - P.I.C. Netball Club/Aotea College
Logan Vaoliko - St Mary's College
Peighton Glennon-Sakaria - Wellington High School
Pierina Cusin-Tavite - St Mary's College

Training Partner
​​​​​​​Nia Hill - Wellington Girls' College

Trainings
Up to 2 hour duration - Sundays 10am-12pm & Tuesdays between 6pm-8pm held at the Hataitai Courts. 
Please note date and times of trainings may be subject  to change 


Tournaments - draw/results below once available​​​​​​​

Marjorie Jenden Tournament
hosted by Coastlands Netball Kapiti at Te Atiawa Netball Courts, Percival Road, Paraparaumu
Saturday 4 & Sunday 5 June 2022
Links below activated once information available
Information & Rules
Full Draw
Photos

U18 BlackOppositionScoreWin/Loss
Game 1 Manawatu Green 27-22 win
Game 2 Hutt Valley Gold 34-13 win
Game 3 Kapi Mana 26-9 win
Game 4 Hawke's Bay White 36-11 win
Game 5 Taranaki 42-10 win
Final Manawatu Green
 loss


U18 GoldOppositionScoreWin/Loss
Game 1 Hutt Valley Green 34-16 win
Game 2 Wairarapa 31-20 win
Game 3 Manawatu White 23-25 loss
Game 4 Wairarapa 34-24 win
Game 5 Manawatu White 20-35 loss
Game 6 Hutt Valley Green 33-16 win
Final Manawatu White  25-28 loss


Final U18 placings:
1st - Manawatu Green
2nd - Wellington Black

Final U18 Development placings:
1st - Manawatu White
​​​​​​​2nd - Wellington Gold